1. Wady struktury włosów
21 października 2015
0

Haar-Struktur - strapaziertes und gesundes Haar: 3D-Illustration

Włosy wełniste
To wada, która w przypadku ludzi o czarnym kolorze skóry nie jest uznawana za problem, ale jeśli występuje u rasy białej – już owszem. Traktowana jest wtedy jak stan nieprawidłowy. Najczęściej taka wada jest dziedziczona. Jej cechą charakterystyczną jest to, że włosy osiągają od kilku do zaledwie 10-12 centymetrów, ale za to są one bardzo gęste. Problem polega na tym, że po osiągnięciu pewnej długości po prostu zaczynają się one obłamywać. Włosy tego typu zwijają się w charakterystyczną spiralę, a poza tym wada ta „atakuje” również brwi. Warto też zauważyć, że u dzieci włosy maja kolor niemal biały, ale z wiekiem ciemnieją. W przekroju pojedynczy włos przypomina wyglądem nerkę, lub jest owalny.

Włosy paciorkowate

article-2159111-139A09F7000005DC-919_636x433Bardzo rzadko spotykana wada, ale za to bardzo charakterystyczna. Biorąc pojedynczego włosa, zauważymy w dość regularnych odstępach zgrubienia (ciemniejsze obszary) i zwężenia (te z kolei będą jaśniejsze). Doskonale widać to pod mikroskopem. W skali makro, włosy na głowie są na tyle przerzedzone, że sprawiają wrażenie tego, że łysiejemy. Warto też wspomnieć, że tego typu wada ma jeszcze jedną cechę charakterystyczną. Otóż w tym wypadku włosy są naprawdę bardzo łamliwe i to mają tendencję do łamania praktycznie przy samej skórze głowy. Najczęściej wada ta rozwija się u dzieci między pierwszym, a drugim rokiem życia. Bardzo rzadka zdarza się u osób starszych. Co ciekawe, może ona również współwystępować z dużo poważniejszymi chorobami, takimi chociażby jak schizofrenia.
Kręte włosy

HIGH-POROSITYTę wadę można przede wszystkim zaobserwować pod mikroskopem. To też kolejna zmiana, która występuje głównie u dzieci. Na całej długości pojedynczego włosa można zauważyć nawet do kilkunastu skręceń, wokół jego trzonu. Wracając jeszcze do ich występowania, to jak wspomniałem wada ta występuje w wieku dziecięcym i dużo częściej dotyka dziewczynek. Najczęściej w okresie dojrzewania wada ta ustępuje samoistnie. Jeśli chodzi o samą charakterystykę włosów skręconych, to najlepiej opisują ja trzy stwierdzenia. Kolor – matowy, trudne w rozczesywaniu, włosy suche. Na koniec, dodam jeszcze, że ta wada może być dziedziczona.