2 . Zmiany w strukturze włosa
21 października 2015
0

Rozszczepianie włosów
W zasadzie wyróżnia się dwa typy tego problemu. Po pierwsze tak zwany rozszczep podłużny. Najczęściej występuje on pod postacią ataku na końcówkę naszych włosów. Tam właśnie następuje wspomniane rozszczepienie. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje kiedy ta „podłużna” odmiana tego problemu dotyczyła innych części naszych włosów. Dotyczy on głównie tych długich fryzur. Stąd też dużo częściej występuje rozszczepienie podłużne u kobiet. Jego mechanizm polega głównie na pękaniu tak zwanej osłonki włosa. Na szczęście problem ten bardzo łatwo można rozwiązać. Wystarczą nożyczki i obcięcie ich powyżej rozszczepienia. A i oczywiście unikajcie przesuszania fryzury.

rozszczep

Drugim typem rozszczepienia jest ten określony jako „węzłowy”. W skali mikro wygląda to tak, że pojawiają się okrągłe, bądź też wrzecionowate zmiany na tak zwanej istocie korowej pojedynczego włosa. W skali makro pojawiają się złamania i charakterystyczne pędzelkowate zakończenia. Co ciekawe problem ten dotyczyć może nie tylko skóry głowy. Często występuje na brodzie, jak i na pachwinach. Stąd też problem ten w równym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiety. Unikajcie przede wszystkim „targania” się za włosy. W przypadku tworzenia się niektórych aminowkasów (jeśli zostanie to zaburzone) również może ten problem wystąpić.
Pętelka i łamanie

Zrzut-ekranu-2013-05-12-o-18.34.46Chciałem wspomnieć jeszcze o dwóch rodzajach zmian strukturalnych. Pierwsze to tak zwane włosy pętlicowate. To nic innego jak pętle na jednym, lub większej ilości, powstające wskutek na przykład niewłaściwego czesania fryzury. To jednak nie jedyna droga do takich zmian strukturalnych. Mogą być one spowodowane poprzez nerwowe „zakręcenie” włosów na palcach. Aby temu przeciwdziałać wystarczy… tego nie robić.
Łamliwość włosów może by problemem wrodzonym. A przynajmniej specjaliści mają założenie, że jakaś predyspozycja za to odpowiada. Łamliwość włosów może być też efektem wspominanego wcześniej rozszczepiania. Charakterystyczne dla łamania jest to, że włos jest suchy, jak i bardzo cienki. Łamią się one najczęściej 2 do 3 centymetrów nad skórą głowy.
Co ciekawe łamanie włosów może mieć na przykład charakter rozlany, czyli dotyczyć całej głowy. Istnieje również możliwość, że będzie ona ograniczona do paru ognisk, albo nawet tylko do jednego. Walka z tymi zmianami strukturalnymi jest dość łatwa, ale mogą one z kolei występować jednocześnie.