CHOROBY A WYPADANIE WŁOSÓW
29 grudnia 2015
0

Wiele chorób może wywoływać przejściowe łysienie, które w większości przypadków ustępuje po leczeniu. W niedoczynności tarczycy obserwujemy wyłysienie 1/3 brwi (objaw Hertoga), natomiast włosy na głowie są szorstkie kruche i wypadają. Natomiast w nadczynności tarczycy włosy ją jedwabiste, cienkie, a łysienie słabo nasilone. U chorych na cukrzycę łysienie ma charakter rozlany. Co ciekawe, u pacjentów, którzy przyjmują insulinę, obserwuje się lepszy stan włosów niż u osób biorących leki doustne.
Z kolei łysienie telogenowe pojawia się m.in. po chorobach z wysoką gorączką, stresem wynikającym z przebycia zabiegu chirurgicznego lub utratą bliskiej osoby, z powodu stosowania niektórych leków oraz po porodzie.
Przy nowotworach, głównie wątroby i żołądka, mogą wystąpić na skroniach, brodzie i otoczeniu łuków brwiowych pojedyncze, sztywne włosy, a przy uszkodzeniu wątroby u mężczyzn występuje kobiece owłosienie łonowe. Dlatego kiedy pacjent przychodzi do lekarza z problemem trychologicznym, ten powinien go obejrzeć całego. Powinno nas również zaniepokoić wzmożone wypadanie włosów, większy przedziałek, nierówność na czole, kiedy jest trochę zapadnięte. Wówczas trzeba od razu zgłosić się do lekarza i to nie do poradni dermatologicznej, ale do specjalistycznego ośrodka.

images

W łysieniu plackowatym mamy do czynienia z różnej wielkości ogniskami pozbawionymi włosów aż do całkowitej ich utraty. W przypadku jednego ogniska takiego łysienia w 80 proc. przypadków po roku zarasta ono samo, bez leczenia, ale pacjenci nie wytrzymują takiego czasu.
Popularne są przeszczepy włosów. Jeżeli ktoś ma duży problem, leczenie nie pomaga, a pacjentowi bardzo zależy na zabiegu. Przeszczep włosów to żmudna i długotrwała metoda wymagająca ogromnej cierpliwości i ze strony pacjenta, i lekarza. Efekt jest lepszy u mężczyzn, bo panowie łysieją w okolicy skroniowo-czołowej, a wtedy pobiera się włosy z tyłu głowy. U pań łysienie jest bardziej rozlane. Wiele też zależy od rodzaju włosów. I trzeba pamiętać o przeciwwskazaniach: nadmiernych oczekiwaniach pacjenta, chorobach skóry. Mogą też wystąpić powikłania, np. koloidowe blizny.