Japoński Nowy Rok
30 grudnia 2015
0

sylwester-w-innych-krajach-11

Japoński Nowy Rok, w odróżnieniu od popularnych w Polsce hucznych zabaw sylwestrowych, jest świętem rodzinnym, okresem zadumy i wyciszenia. Jego atmosfera bliższa jest polskim świętom Bożego Narodzenia. Przygotowania rozpoczyna się na kilka dni przed końcem roku od gruntownego wysprzątania całego domu.

japonia

W domach i przed nimi pojawiają się ozdoby noworoczne – kadomatsu wykonane z gałęzi sosny i bambusa oraz piętrowe ciastko kagami mochi. 31 grudnia rodzina gromadzi się przy wspólnym stole jedząc tradycyjne potrawy, z których najbardziej znany jest toshikoshi soba – makaron gryczany symbolizujący przejście od starego roku do nowego. O północy rozbrzmiewają dzwony w świątyniach, odmierzając 108 uderzeń, tyle bowiem według tradycji buddyjskiej jest pokus czyhających na człowieka. Dźwięk dzwonu ma za zadanie je odegnać. Jeszcze tej samej nocy lub w najbliższych dniach Japończycy tłumnie odwiedzają lokalne świątynie i chramy, modląc się o pomyślność w nadchodzącym roku. Rytuał ten nosi nazwę hatsumōde. Pierwsze trzy dni nowego roku, zwane sanganichi, to czas odpoczynku. W Japonii są one wolne od pracy, większość sklepów także pozostaje zamknięta. Na japońskich stołach pojawiają się kolejne tradycyjne potrawy, między innymi ozōni (rodzaj bulionu z ciasteczkami ryżowymi mochi, jego skład i sposób przyrządzania różni się w zależ- ności od regionu), a także osechi ryōri, przygotowywane jeszcze w grudniu, tak aby pani domu nie musiała się trudzić przy kuchni już od 1 stycznia. Początek roku to także doskonała okazja do układania planów na nadchodzące miesiące. Podobnie jak w Polsce, również w Japonii popularne są postanowienia noworoczne. Niezwykle ważne są też „pierwsze” czynności w nowym roku. Pierwszy sen (hatsuyume) jest wróżbą na kolejne 12 miesięcy, uroczyście wykonuje się też pierwszą kaligrafię (kakizome). Nowy Rok w Japonii to jednak nie tylko hołdowanie starym zwyczajom.

topic-new-yearNieco nowszą, choć ugruntowaną już tradycją jest festiwal piosenki Kōhaku Uta Gassen, w któ- rym występują cieszący się aktualnie największą popularnością artyści. Odbywa się zawsze 31 grudnia, a w 2010 roku obchodził swój 60. jubileusz. Podobnie jak w Polsce, również w Japonii wysyła się kartki noworoczne zwane nengajō. Dzięki staraniom poczty, wszystkie docierają do adresatów dokładnie 1 stycznia, o ile tylko zostaną odpowiednio wcześnie wysłane. Kartki wysyła się nie tylko do rodziny i znajomych, lecz także do wszystkich osób, wobec których czuje się zobowiązanie. Bywa, że jeden Japończyk wysyła i otrzymuje kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset kartek. W ostatnich latach bardzo popularne jest, szczególnie wśród młodych, wysyłanie życzeń noworocznych drogą internetową.