aw-pol
  • Zdrowie
  • Sport i aktywność
  • Dietetyka
  • Medycyna
  • Kontakt
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
HealthNews
  • Zdrowie
  • Sport i aktywność
  • Dietetyka
  • Medycyna
  • Kontakt
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
HealthNews
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Medycyna

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

w Medycyna, Zdrowie
Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Jak należy się przygotować do badania?- niezbędne wskazówki.

Rezonans magnetyczny to niezwykle nowoczesna i skuteczna metoda na sprawdzenie swojego stanu zdrowia oraz dowiedzenia się co nam dolega. Dodatkowo jest to zupełnie bezinwazyjny sposób, który nie powoduje żadnych skutków ubocznych, czego nie można powiedzieć np. o prześwietleniu z wykorzystaniem promieni rentgenowskich. Co więcej, badanie nie boli, tak więc nie się czego obawiać, bo za pomocą rezonansu magnetycznego nie odczujemy dyskomfortu, a samo badanie będzie dość szybkie i skuteczne. Czy trzeba więc przygotować się specjalnie do badania i na co warto zwrócić uwagę, zanim przystąpimy do badania rezonansem magnetycznym? Odpowiemy na wszelkie nurtujące was pytania.

Badanie nie może zostać wykonane, jeżeli pacjent posiada stałe elementy metalowe w ciele (aparat ortodontyczny, implanty stomatologiczne, oraz stabilizacje ortopedyczne itp.), defibrylator lub kardiowerter, stymulatory pracy serca oraz neurostymulatory, pacjentka jest w ciąży powyżej pierwszego trymestru oraz gdy pacjent cierpi na klaustrofobię- badanie nie będzie dla niego komfortowe i mogłoby zostać przerwane.

Na kilka dni przed rezonansem należy wykonać badanie krwi, pod kątem obecności kreatyniny, dzięki któremu okaże się, czy kontrast w ogóle może zostać podany. Osoby cierpiące na choroby nerek powinny przeprowadzić badanie krwi nie wcześniej niż tydzień przed rezonansem, natomiast osoby zdrowe mają maksymalnie miesiąc na wykonanie badania. Jeżeli badanie ma być przeprowadzone z wykorzystaniem kontrastu, pacjent nie powinien jeść na 12-14 godzin przed nim, nie ma przeciwwskazań do picia napojów, choć zdecydowanie poleca się wodę niegazowaną. Na badanie należy się stawić w luźnych i wygodnych ubraniach, które nie będą krępować ruchów, oraz tego dnia zrezygnować z wszelkiej biżuterii. Na badanie nie należy wnosić przedmiotów typu: telefon, wszelkie elementy odzieży, które posiadają metalowe elementy jak np. paski, ale także zegarki, aparaty słuchowe, telefony i ozdoby do włosów. To bardzo istotne, ponieważ metal może zaburzyć pracę urządzenia i wtedy będzie konieczność powtórzenia badania. Równie istotne jest nieużywanie lakierów do włosów oraz zrezygnowanie z makijażu, ponieważ kosmetyki mogą zawierać drobinki metali, które również mogą zaburzać pracę aparatury. Jeśli chodzi o stałe przyjmowanie leków przez pacjenta, nie należy z nich rezygnować. Przyjmowane leki nie mają żadnego wpływu na wyniki badań, tak więc należy je przyjmować jak wcześniej, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Co należy zabrać ze sobą na badanie?

Idąc na badanie z pomocą rezonansu magnetycznego, przede wszystkim należy mieć ze sobą aktualne skierowanie na badanie, które przepisał lekarz po konsultacji. Powinno się również zabrać ze sobą wyniki poprzednich badan oraz dokumentację medyczną potwierdzającą męczące nas dolegliwości. Osoby, które cierpią na astmę, powinny koniecznie zabrać ze sobą na badanie swój inhalator, aby w razie potrzeby móc z niego skorzystać. Nieletni pacjenci, muszą być pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego, którzy powinni stawić się z książeczką zdrowia dziecka oraz dokumentem potwierdzającym ich tożsamość.

5/5 - (1)
Tagi: badanierezonans magnetycznyzdrowie
Advertisement Banner
Poprzedni post

Zamienniki cukru dla cukrzyka- czym słodzić przy cukrzycy?

Następny post

Omega 3 – dlaczego jest tak istotne dla naszego organizmu?

Bądź na bieżąco

https://www.facebook.com/AW-POL-108695918246407

Nie przegap!

Witaminy na zimę – które wybrać?
Medycyna

Witaminy na zimę – które wybrać?

Gdy nadejdą chłodne i zimne dni, za oknami będzie deszczowo, temperatura spadnie w okolice zera i poniżej to warto zaopatrzyć...

Czytaj więcej

Tagi:

aktywność aktywność fizyczna aktywność sportowa badanie błędy dietetyczne dieta dietetyk erytrol jedzenie ksylitol lekarstwa medycyna medycyna estetyczna miesiączka odchudzanie odżywianie okres omega 3 redukcja tkanki tłuszczowej rezonans magnetyczny sport sport w zimę stewia sts suplementacja suplementy witaminy zabiegi medyczne zamienniki cukru dla cukrzyka zdrowie zdrowy tryb życia zima

Realizacja projektu: www.celnet.eu

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Zdrowie
  • Sport i aktywność
  • Dietetyka
  • Medycyna
  • Kontakt